Kontakt Jazyk SK
Úvodná strana Pravidlá Čo je footgolf

Čo je footgolf

Footgolf - šport, ktorý si Vás hneď získa!


Footgolf je kombináciou futbalu a golfu, kde sa kopaním do futbalovej lopty veľkosti č. 5 podľa pravidiel golfu, snažíte dostať túto loptu, na čo najmenej kopov do jamiek. Hráči footgolfu pre hru využívajú golfové pravidlá a hrá sa na golfových / footgolfových ihriskách s 18 alebo 9 jamkami (hrajú sa dve kolá). Jamky sú veľké o priemere 53 cm a s hĺbkou 30 cm. Odpaliská môžu i nemusia byť totožné s odpaliskami golfistov a jamky sú väčšinou umiestňované mimo golfových greenov. Víťazí ten hráč, ktorý na najmenší počet kopov dostane loptu do všetkých jamiek.

História footgolfu na Slovensku sa datuje od 21.2.2014, keď vznikla Slovenská FootGolfová Asociácia o.z. (SFGA), ktorá sa v tom istom roku stala členom Medzinárodnej svetovej federácie pre footgolf - Federation for International FootGolf (FIFG), ktorá zastrešuje takmer štyridsať krajín z celého sveta. Následne na Slovensku začínajú vznikať oficiálne footgolfové kluby.

Footgolf je považovaný za individuálny šport, ktorý sa však prelína s kolektívnym poňatím športového ducha. Individuálny je tým, že každý hráč hrá sám za seba a s vlastným výsledkom hry. Kolektívny duch footgolfu je v tom, že spolu vo flighte kope skupina max. štyroch hráčov, pokiaľ na tunaji SFGA neurčí inak. Footgolf prešiel od konania 2. Majstrovstiev sveta 2016 v Argentíne aj ku kolektívnemu poňatiu, kedy sa hrala prvá súťaž národných tímov aj za účasti Slovenska, ktoré skončilo pri prvej účasti na MS na 6. mieste z 26 zúčastnených krajín. Po bronzovej medaile Jána Kozáka ml. v individuálnej súťaži, to bol dovtedy najvýznamnejší úspech našej krajiny. Následne sa začalo okrem súťaže jednotlivcov i s organizáciou súťaží tímov. V Európe sa začali od roku 2017 konať Majstrovstvá Európy tímov. V roku 2019 na 2. ME v Anglicku s názvom EURO FOOTGOLF, si družstvo Slovenska pri svojej prvej účasti vybojovalo historický úspech - bronzovú medailu. Slovensko tak prakticky od roku 2016 patrí vo footgolfe medzi svetovú špičku a pravidelne sa umiestňuje v TOP 5 na svete. Dokazuje to aj svojim pravidelným umiestnením v rebríčku Svetovej Tour (Footgolf World Tour). Kolektívnosť sa začala prejavovať vo formovaní footgolfových klubov a následne aj do ich súťaží, kedy sa spočítavali výsledky najlepších hráčov. V krátkom čase pribudli viaceré formy hier, ako napr. hra dvojíc - 1 vs. 1 , hra dvojíc s jednou loptou a podobne.

Hlavní partneri

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Základné informácie

História footgolfu na Slovensku sa datuje od 21.2.2014, keď vznikla Slovenská FootGolfová Asociácia o.z. (SFGA), ktorá sa v tom istom roku stala členom Medzinárodnej svetovej federácie pre footgolf - Federation for International FootGolf (FIFG), ktorá zastrešuje takmer štyridsať krajín z celého sveta.

Dôležité odkazy

Federation for International FootGolf logo gScore logo

Dôležité projekty


World Tour Slovak Open

Nájdete nás na sociálních sieťach

SFGA na Facebook