Kontakt Jazyk SK
Úvodná strana Novinky PREDSTAVUJEME - Matúš Vido, hráč klubu FootGolf Skalica

Detail novinky

14.10.2022

Footgolfová rodina AHOJ.

 

Veríme, že sa máte dobre. Dni ubiehajú ako voda v Dunaji a nám nezostáva nič iné, ako sa pomaly chystať na vianočné sviatky. Srandujeme, do Vianoc máme ešte dosť času na to, aby sme si vychutnali viaceré footgolfové turnaje. No a okrem iného si dnes budete môcť vychutnať aj rozhovor, v ktorom si predstavíme hráča klubu Footgolf Skalica Matúša VIDA. Okrem iného nám na záver ešte priblíži generálny sekretár SFGA Tomáš Bartko program najbližších dní, takže čítajte až do koncaa buďte trpezliví ako pri hre na „greene“.Matúš AHOJ. V prvom rade ti ďakujeme za tvoj čas a ochotu podeliť sa s nami o tvoje nielen footgolfové ale možno aj iné športové skúsenosti. Začnime ale tradičnou otázkou ... ako sa máš v dnešnom uponáhlanom a divokom svete? 

Ahoj nebudem ti klamať, ale trafil si to úplne presne. Každý pozná túto uponáhľanú dobu a ja nie som výnimka, keďže učím na základnej škole a ešte som trénerom v Spartaku Myjava a zároveň mám rozbehnutý aj svoj vlastný športový projekt pre deti v okolí Myjavy. Poviem ti, že sa nenudím. (usmev)

 

Čomu sa aktuálne najviac venuješ? Rodina, práca, Footgolf?

Ako som to už v predchádzajúcich riadkoch načrtol, tak najviac času mi zaberá práve práca, ktorá ma veľmi baví a napĺňa. Venujem sa po celý čas deťom, či už v škole, alebo na tréningoch.

 

Vidíme, že sa naozaj nenudíš ... tak poďme na Footgolf. Prosím ťa, prezraď nám ako si sa dostal k tomuto stále mladému a zároveň krásnemu športu?

Tak celý život hrávam futbal. Začínal som v Myjave, kde som prešiel všetkými mládežníckymi kategóriami. V mužoch som si zahral druhú najvyššiu súťaž práve v drese Myjavy. Neskôr som šiel na vysokú školu do Bratislavy. Začal som hrávať futbal v Rakúsku, kde som legionárčil sedem rokov. Potom som sa vrátil domov na kopanice. K footgolfu som sa dostal cez Janka Holiča (prezidenta klubu Footgolf Skalica), ktorý ma oslovil pri pive, či by som si to nešiel vyskúšať a odvtedy ma to chytilo a boli dni, kedy som chodil hrávať aj sedemkrát za týždeň. 

 

Čo ťa na tomto stále ešte mladom športe uchvátilo najviac? Kedy a najmä prečo si sa zamiloval do Footgolfu?

Tak footgolf som si zamiloval pred dvoma rokmi a uchvátilo ma hlavne to prostredie, že sa môžem ísť poprechádzať na perfektne upravené trávniky a môžem tráviť čas s kamarátmi a blízkymi, ktorí taktiež hrávali kedysi futbal. 

 

V čom je podľa teba Footgolf výnimočný?

V tom, že si zodpovedný sám za seba. Vo futbale, keď niečo pokazíš, tak to niekto za teba môže napraviť, ale tu môžeš nadávať len sám na seba. Výnimka je samozrejme tímová súťaž, kde hráš prakticky za všetkých. 

 

Koľko rokov sa už venuješ Footgolfu?

Toto je moja druhá sezóna.

 

Ako vnímaš tento šport z globálneho hľadiska. Berieš to ako relax alebo si poriadne súťaživý?

Toto je môj paradox. Ja som extrémne súťaživý, ale zároveň si to chcem aj užiť. Je to pre mňa relaxačný šport kde sa môžem odreagovať, ale akonáhle som už na turnaji, tak sa samozrejme snažím zahrať čo najlepšie. Však som sa tam nešiel len poprechádzať. (úsmev) Chcem si s chlapcami pokecať, dať dobré pivko a utužiť kolektív. Ako môj dobrý kamarát hovorí po turnaji ,, tak teraz sa môžeme venovať koníčkomʺ (smiech)

 

Je to časovo náročné v podstate skoro každý víkend cestovať po Slovensku resp. po svete a hrať na rôznych turnajoch?

Je to veľmi náročné, keďže footgolf ma neživí a mám aj cez víkend povinnosti, čo sa týka trénovania dorastencov. Kebyže môžem, tak chodím na každý turnaj, aj mimo SR, ale nedá sa byť s jedným zadkom na dvoch miestach . 

 

Ako je to so zahraničnými turnajmi? Máš čas a chuť zapájať sa do turnajov aj na medzinárovnej úrovni?

Je to náročné a to hlavne časovo. Samozrejme mám za sebou aj pár zahraničných turnajov, ale mohlo by ich byť viac.

 

Aká je úroveň Footgolfu v našej krajine? Skús nám napísať teda najmä pozitíva a následne možno aj nejaké negatíva, že v čom by sme sa na Slovensku mohli zlepšiť?

Úroveň footgolfu na Slovensku je veľmi vysoká, stačí sa pozrieť na nedávny Master v Holandsku, kde naši reprezentanti vyhrali čo mohli. Aj na domácich turnajoch je úroveň veľmi vysoká, keďže v prvej 5tke môže skončiť 15 hráčov. Pozitíva: určite kvalita a úroveň hráčov. A ako hlavné negatívum vidím prácu s mládežou. Určite sa tam dá podniknúť viacero dobrých krokov, ktoré by tie deti prilákali na ihriská. 

 

Vidíš budúcnosť Footgolfu na Slovensku pozitívne? Myslíš si, že v budúcnosti by sa z tohto športu mohlo stať takpovediac čisto profesionálne odvetvie? Alebo to skôr vidíš v smere, že to bude hráčov a hráčky ťahať na ihriská viac pre zábavu a oddych.

Samozrejme, že to vidím pozitívne, keďže každý rok nám vyskočia 2-3 šikovný hráči. Nemyslím si, že to bude profesionálny šport, keďže to nemá takú veľkú hráčsku základňu, ako napríklad futbal, alebo hokej. 

 

Je Footgolf finančne náročný?

Určite áno. Každý si myslí, že si kúpiš tarfy, loptu a ideš. Prakticky je to pravda, ale tá lopta môže stáť aj 500,-€ a vyššie, nehovoriac o permanentkách na ihriská, štartovné či cestovné na turnaje a ono sa to nazbiera. 

 

Čo je podľa teba na Footgolfe najlepšie resp. najkrajšie ?

Určite ľudia, priateľstvá a pekné prostredie. Footgolf sa hrá na krásnych ihriskách. Moje najobľúbenejšie turnaje sú v Tatrách, keďže tam máte po celý čas perfektné výhľady.  

 

A teraz naopak, čo je najťažšie a najhoršie?

Najťažšia je koncentrácia. A najhoršie je, keď niekedy nedržíme spolu. Sme malá krajina s výbornými hráčmi, tak si myslím, že by sme sa mali podporovať a držať spolu. Maďarská reprezentácia nám môže ísť príkladom, určite si aj ty, (autor článku - Filip Mentel) ako „speaker“ majora v Bernolákove videl, ako Maďari držali spolu a podporovali sa.

 

Vedel by si nám prezradiť tvoje najsilnejšie herné stránky?

Zrejme je to dĺžka kopov. Neviem, či je to silná stránka, ale mám rád aj to, keď hrám pod tlakom. 

 

A tak teda, v čom by si sa chcel po hernej stránke zlepšiť?

V každej hernej činnosti vo footgolfe je vždy priestor na zlepšenie. Chcel by som sa naučiť do budúcna využívať viacero druhov kopov, či už ľavou nohou, alebo vonkajší kop atď. 

 

Bývaš počas hry nervózny alebo si skôr flegmatik ?

Nebývam nervózny, ale určite nie som flegmatik. Na ME v Maďarsku som šiel hrať prvý zápas a normálne sa mi rozklepali nohy pri prvom putte, tak som sa otočil, dal si dve facky a šiel naspať hrať. (úsmev)

 

Aké su tvoje doposiaľ najkrajšie footgolfové zážitky?

Veľmi sa mi páčili zahraničné turnaje, či už v Slovinskom Ptuji, alebo v Prahe. 

 

Ak by si mal z tvojho osobného hľadiska zhodnotiť aktuálnu footgolfovú sezónu, tak si s ňou zatiaľ spokojný? Predsa len, už si dokázal ovládnuť v tomto roku nejaký ten turnaj. 

Zatiaľ som spokojný. Podarilo sa mi byť tento rok štyrikrát na pódiu a to trikrát v Slovenskej tour. Prvé miesto v Lomnici a v Skalici a druhé miesto v Malom Slavkove. A raz som bol na pódiu aj v Slovenskom pohári a to tretí v Koši. Ale najviac si cením piate miesto v mužskej kategórii na majore v Bernolákove, kde sa stretla celá svetová špička. Dokonca som bol pred poslednou jamkou na fantastickom treťom mieste, ale som sa troška „ukopol“ (smiech)

 

Máš aj nejaké konkrétnejšie ciele kam by si to s Footgolfom chcel dotiahnuť v budúcnosti?

Môj najbližší cieľ je byť do prvej 10tky v Skalici na turnaji, ktorý je prakticky koniec sezóny. Je to 250 bodový turnaj, takže opäť do Skalice zavítajú výborní hráči a taktiež by som sa chcel kvalifikovať na Majstrovstvá sveta do Ameriky.  

 

Odporúčil by si tento šport aj ďalším ? Ak áno tak prečo?

Určite áno. Nech si prídu vyskúšať tento fantastický, relaxačný šport. Určite načerpajú nové sily a niekedy to slúži ako psychohygiena. 

 

A možno ešte jedna otázka na záver... Čo by si možno odkázal na záver všetkým Footgolfovým priaznivcom, fanúšikom, hráčom a hráčkam?

Jednoduché, nech sa bavia footgolfom. (úsmev)

 

Matúšovi VIDOVI ĎAKUJEME za rozhovor a teraz v krátkosti vyspovedáme aj generálneho sekretára SFGA Tomáša Bartka.

 

Tomáš, ešte predtým ako nám priblížiš program najbližších dní tak nám prezraď, aký je Matúš Vido? Či už po ľudskej alebo športovej stránke?

Po ľudskej stránke nemôžem nejako viac hodnotiť ale čo sa spolu stretávame, tak musím povedať, že spolu vychádzame veľmi dobre. Zapadol do partie, je s ním zábava a konečne tu máme niekoho, kto zje viac ako ja. (smiech) Po športovej stránke má všetko pred sebou. Má veľký potenciál a je na ňom, kam to až dotiahne. Rátame s ním do reprezentacie. A ostatné je ako som už poznamenal na ňom.

 

Potrebuje slovenský footgolf viac takýchto hráčov a osobností?

Možem povedať, že je prínosom pre footgolf, snaží sa posúvať vpred a pracovať na sebe. Tento prístup mu nakoniec priniesol ovocie v podobe víťazstiev a uspešného ročnika 2022.

 

Čo by si mu možno aj touto cestou odkázal a zaprial?

Nech pokračuje na nastolenej ceste a na kopaniciach môžu mať hráča svetového formátu.

 

Tak a teraz nám prosím prezraď, čo nás čaká v najbližších dňoch ...

Tento víkend sa nám odohrá na Slovensku posledný FIFG turnaj MORGAN CUP v Skalici. Počas turnaja v sobotu v poobedný hodinách odohrajeme pripravný zapas zo Slovinskom v kategóriach muži a seniori.
O týžden máme vyvrcholenie ročníka finále klubov v Šuranoch, kde sa uskutoční aj vyhlásenie celkových vítazov jednotlivých kategórii a celej súťaže.

 

Rovnako ĎAKUJEME aj Tomášovi Bartkovi a Vám milí footgolfoví fanatici želáme pekný deň a úspešný footgolfový víkend. Športu zdar a Footgolfu zvlášť.

Ďalšie novinky

11.10.2022 SPOZNALI SME VÍŤAZA II.ROČNÍKA O POHÁR PREZIDENTA SFGA

SPOZNALI SME VÍŤAZA II. ROČNÍKA SUŤAŽE "O POHÁR PREZIDENTA SFGA"

15.10.2022 ❗Príprava na MS 2023 Orlando❗

Tento krát Slovenských reprezentantov vo footgolfe preveria hráči Slovinska.

Hlavní partneri

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Základné informácie

História footgolfu na Slovensku sa datuje od 21.2.2014, keď vznikla Slovenská FootGolfová Asociácia o.z. (SFGA), ktorá sa v tom istom roku stala členom Medzinárodnej svetovej federácie pre footgolf - Federation for International FootGolf (FIFG), ktorá zastrešuje takmer štyridsať krajín z celého sveta.

Dôležité odkazy

Federation for International FootGolf logo gScore logo

Dôležité projekty


World Tour Slovak Open

Nájdete nás na sociálních sieťach

SFGA na Facebook