Úvodná strana Novinky FootGolfový rok 2023 historicky najúspešnejší!

Detail novinky

30.12.2023

FootGolfový rok 2023 historicky najúspešnejší!

Rok 2023 sa niesol v duchu 4. Majstrovstiev sveta, ktoré sa budú konali na prelome mája a júna 2023 v Americkom Orlande, na Floride, kde sa naša reprezentácia presadila na všetkých frontoch. Mimo toho bol zameraný na ďalší rozvoj a propagáciu FootGolfu na Slovensku.

- 1. ročník Majstrovstiev Slovenska dvojíc

1. Majstrovstvá sveta sa konali v americkom v Orlande, ktoré sa budú prekonávať veľmi ťažko. Naša výprava patrila medzi najúspešnejšie krajiny na MS, kde naši reprezentanti získali v rôznych kategóriách všetky medaile. Najcennejšie zlatú medailu a titul majsterky sveta získala Lucia Čermáková. Seniori a ženy sa tešili zo striebornej medaile a muži úspešne zvládnutom boji o tretie miesto zo Španielskom bronzovej medaily.

Slovenská FootGolfová Tour 2023 sa hrala na osem kôl na 18-jamkových ihriskách. Do výsledkovej listiny sa započítavalo šesť najlepších výsledkov, k nim sa pridali dva najlepšie výsledky zo Slovenského FootGolfového Pohára a dva výsledky z medzinárodných turnajov FIFG organizovanými na Slovensku (Slovak Open 500 + turnaj FIFG 250). Hráči bojovali o tituly v celkovo šiestich kategóriách.

Po vydarenej sezóne titul absolútneho majstra Slovenska obhájil Josef Němec z klubu FG Spartak Trnava. Bývalý český futbalista je od 1.1.2023 naturalizovaný hráč Slovenského národného tímu. V kategórii mužov ovládol súťaž už spomínaný Josef Němec. V kategórii seniori (muži nad 45 rokov) zvíťazil Marek Vittek z klubu Footgolf Šurany. Medzi ženami obhájila vlaňajší titul čerstvá majsterka sveta Lucia Čermáková, hrajúca za Maďarský klub UTE. V ďalších kategóriách máme premiérových víťazov: Juniori do 16 rokov – Filip Kluka (FootGolf Senec), Amatéri – minuloročný víťaz juniorskej kategórie Matúš Dúbravka (1. SFGK Carpathians Slovakia), Seniori nad 55 rokov Ján Holič (Footgolf Skalica). Víťazom tímovej súťaže klubov v hre match play na jamky sa stal klub FootGolf Senec.

KLUBY: 1. FootGolf Senec, 2. FG Spartak Trnava, 3. Footgolf Skalica

Slovenský FootGolfový Pohár 2023 sa skladal zo štyroch kôl, ktoré sa hrali na 9-jamkových ihriskách, kde hráči vždy odohrali dve kolá – čiže 18 jamiek. Túto súťaž najlepšie zvládol Josef Němec (FG Spartak Trnava), ktorý si zapísal druhý titul v ročníku 2023. Slovenský FootGolfový pohár vyhral v kategóriách Absolut a muži. Medzi seniormi 45+ zvíťazil Marek Vittek, medzi ženami pridala svoj ďalší titul Lucia Čermáková, medzi juniormi do 16 rokov pridal takisto svoj druhý titul v sezóne Filip Kluka (FootGolf Senec), medzi amatérmi triumfoval rovnako ako v Tour Matúš Dúbravka a medzi seniormi 55+ obhájil vlaňajší titul Štefan Blahovec (Footgolf Senec)

KLUBY: 1. Footgolf Senec, 2. FG Spartak Trnava, 3. Footgolf Šurany

O Pohár prezidenta SFGA zvíťazil a pripísal si zlatý hetrik Josef Němec z klubu FG Spartak Trnava, ktorý vo finále porazil reprezentačného kolegu Martina Šimončiča.

Novým turnajom v roku 2023 bol 1. ročník súťaže o Majstra Slovenska dvojíc, kde zvíťazilo duo z klubu Footgolf Skalica Matúš VidoViliam Mozolák, keď vo finálovom zápase vyhrali nad dvojicou z klub 1. SFGK Carphatians Slovakia Branislav ThronTomáš Kikuš.

V termíne od 7.9. do 10.9.2023 sa na ihrisku Black River v Bernolákove konal náš najväčší medzinárodný turnaj World Tour FIFG 500. Bol to zároveň 9. ročník Slovak FootGolf Open za účasti svetovej špičky a najlepších svetových footgolfistov. Naši reprezentanti ovládli tento turnaj a v kategóriách Absolut a muži zvíťazil Tomáš Bartko pred výborne hrajúcim Josefom NěmcomSamom Marušincom.  V senioroch 45+ zvíťazil Maďarský hráč Gábor Simonyi pred Slovenským hráčom Marekom Vittekom.Trojicu víťazov uzatváral ďalší hráč Maďarska Csaba Balazsi. V kategórii seniori 55+ vyhral jednoznačne Ján Holič. Medzi ženami zvíťazila domáca hráčka Lucia Čermáková pred Maďarkou Dóra Kuchta a našou Rebekou Režnou. Junioroch vyhral Filip Kluka pred Alexom Hyžom. Slovensko si pripísalo aj prvenstvo v súťaži tímov.

Na Slovensku prebehol aj ďalší medzinárodný turnaj. Koncom apríla sa konal turnaj FIFG 250 v Šuranoch. Z víťazstva na turnaji sa tešil hráč domáceho klubu FG Šurany Marek Vittek, ktorý ovládol turnaj v kategóriách Absolut, muži a seniori. Kategóriu Seniori 55+ vyhral Štefan Blahovec (FootGolf Senec), v ženskej kategórii vyhrala Maďarská reprezentantka Dóra Kuchta pred dvojicou našich hráčok Luciou ČermákovouKlaudiou Nemcovou, juniorskú kategóriu vyhral Filip Kluka.

Okrem najvyšších Slovenských súťaží sa rozbehli aj regionálne, klubové a miestne súťaže, ktoré organizujú kluby v spolupráci so SFGA. V Bratislavskom kraji to bol 3. ročník súťaže Karpatská regionálna footgolfová liga / Carpathians Regional FootGolf Liga, ktorú na ihrisku v Bernolákove organizoval 1. SFGK Carpathians Slovakia. Footgolfový klub Senec zorganizoval súťaž UNIFHARMA FootGolf Unique League, ktorá sa odohrávala v Hrubej Borši. V Trnavskom kraji sa organizovali súťaže v Trnave a Skalici. V Trnave prebiehalo niekoľko súťaží: Footgolfový klub Trnava organizoval 6. ročník súťaže Trnavská FootGolfová Liga.  V septembri sa na ihrisku v Trnave odohral medzinárodný turnaj juniorov pod názvom 4. ročník JUNIOR FootGolf Cup pod záštitou Footgolf klubu Senec.V Skalici prebiehali miestne súťaže počas leta to bola Hakuna Matata  a v zime Pura Vida, ktoré organizoval Footgolf club Skalica. Ďalšie miestne turnaje prebiehali na ihriskách Hrubá Borša, Šurany, Piešťany, Malacky a Koš.

Slováci sa nestratili ani vo Svetovom a Európskom rebríčku za rok 2023.

V World FIFG Tour 2023  rebríčku Absolut mužov sa umiestnili najlepšie títo slovenskí hráči: 6. Andrej Ivan, 10. Josef Němec. Medzi seniormi 45+ bol na celkovom 5. mieste Marek Vittek, 7.Branislav Thron. Kategóriu seniori 55+ vyhral Ján Holič. V kategórii ženy boli v prvej desiatke: 1. Lucia Čermáková, 3. Rebeka Režná a 8. Klaudia Nemcová.

V EuroFootGolf Tour 2023 medzi Absolut mužmi bol 2. Andrej Ivan, 3. Josef Němec, Medzi seniormi +45 vyhral Marek Vittek, 6. Branislav Thron, Kategóriu seniori 55+ vyhral Ján Holič. Medzi ženami sa umiestnili : 3. Lucia Čermáková, 4. Klaudia Nemcová 6. Rebeka Režná,

SFGA a naši hráči svojou početnou účasťou na medzinárodných turnajoch podporujú rozvíjajúce sa footgolfové krajiny v blízkom i ďalekom okolí. Pravidelne sa vo veľkom počte hráčov zúčastňujeme turnajov FIFG 250 a 500 v zahraničí čím šíria dobre meno Slovenska a SFGA. Footgolf celosvetovo napreduje a rozvíja sa o čom svedčí aj zvyšujúci sa záujem médií o tento šport, keď najväčšia udalosť roka MS v Orlande boli vysielané v priamom prenose na TV JOJ ŠPORT.  Nás teší zväčšujúca sa hráčska základňa u nás a veríme, že so správnym prístupom a našou tvrdou prácou bude tento trend pokračovať i naďalej nie len na ihriskách ale aj na školách.