Kontakt Jazyk SK
Úvodná strana Novinky FOOTGOLFOVÝ SUMÁR 20. TÝŽDŇA

Detail novinky

27.5.2022

Footgolfová rodina AHOJ.

 

Tak a sme tu opäť. Týždeň ubehol ako voda čo znamená, že si ho zrekapitulujeme v sumáre číslo 20. V dnešnej časti výsledkovo zaostríme na Šurany Open FIFG 25O a zároveň v krátkosti vyspovedáme aj mladú dámu, ktorá sa zamilovala do FootGolfu, aktuálne je líderkou Slovenskej Tour v kategórii „ženy“ a ktorá okrem iného hrdo reprezentuje našu krajinu s dvojkrížom na hrudi. Zrejme už tušíte o koho ide...

Áno, je to dáma menom Lucia ČERMÁKOVÁ.

 

Poďme ale najskôr na výsledky Šurany Open FIFG 250. V dňoch od 20. do 22. mája sa odohral na ihrisku Airport Golf Club Šurany turnaj v rámci Slovenskej a Svetovej Footolfovej Tour.

Samotní hráči sa okrem vlastnej hry museli počas dní vysporiadať aj s náročnými poveternostnými podmienkami. Tak či onak, napokon sme spoznali víťazov jednotlivých kategórií. A tu ich máme:

 

ABSOLUT: 1. Josef NEMEC, 2. Juraj GUBÁNI, 3. Dušan VANGEL

! Rovnakým poradím sa umiestnili spomínaní hráči aj v kategórií muži do 45r.

 

ŽENY: 1. Lucia ČERMÁKOVÁ,2. Rebeka REŽNÁ,3. Klaudia NEMCOVA

 

JUNIORI do 18: 1. Matúš DÚBRAVKA,2. Artúr SIPOCZ, 3. Filip KLUKA

 

SENIORI 45+: 1. Branislav THRON, 2. Jozef MRÁZ, 3. Marek VITTEK

 

SENIOR 55+: 1. Štefan BLAHOVEC

 

AMATÉRI: 1.Andrej GUROVIČ, 2.Alexander ZABRODSKÝ, 3.Michal HRUŠKA

 

Všetkým oceneným GRATULUJEME a zároveň ďakujem ostatným za účasť a fair play hru.

 

Tak a teraz nastal čas aby sme v krátkosti vyspovedali slovenskú reprezentantku Luciu Čermákovú.

 

Lucia AHOJ. V prvom rade ti ďakujeme za tvoj čas a ochotu podeliť sa s nami o tvoje FootGolfové skúsenosti. Začnime ale tak ako sa patrí ... tradičnou otázkou ... ako sa máš?

Ahoj, ďakujem za pozvanie. Mám sa veľmi dobre, ďakujem. (úsmev)

 

Čomu sa aktuálne venuješ? Škola, práca, Footgolf?

Študujem na fakulte telesnej výchovy a športu v Bratislave, takže väčšinu môjho času som v poslednej dobe venovala štúdiu a skúškam, či písaniu bakalárskej práce. Popri tom pracujem ako opatrovateľka detí a výnimočne aj ako čašníčka. Footgolf momentálne musel ísť bokom ale hneď ako tento stres pominie, tak by som chcela aj trošku potrénovať, keďže chodím len cez víkendy na turnaje.

 

Prosím ťa, prezraď nám ako si sa dostala k FootGolfu?

Tak toto bola jedna milá príhoda, keď som ako kapitánka futbalového družstva robila rozhovor s pánom Rastislavom Blaškom, predsedom klubu 1. SFGK Carpathians Bratislava. Po rozhovore sa ma opýtal, či som počula o footgolfe. Keď mi porozprával o čo ide, dohodli sme sa na spoločnom tréningu a následne turnaji dvojíc, kde sme sa s kamarátom Martinom Galajdom dokonca aj umiestnili na 2. mieste.

 

Hrávala si napríklad futbal alebo inú loptovú hru predtým ako si sa rozhodla venovať sa FootGolfu?

Od svojich 6 rokov som sa aktívne venovala futbalu, ktorý bol v našej rodine veľmi obľúbený. Hrávala som ho aktívne dokonca 15 rokov, z toho 6 rokov na ligovej úrovni a 2 na reprezentačnej. No potom som sa footgolfu začala venovať viac až som sa musela rozhodnúť medzi týmito krásnymi hrami.

 

Čo ťa na tomto stále ešte mladom športe uchvátilo najviac?

Footgolf má výnimočné miesto v mojom srdiečku aj preto, že sa tu stretáva množstvo dobrých ľudí v prekrásnom prostredí s ktorými je tá hra ešte lepšia. Je dosť dôležité s kým hrám vo štvorici na turnaji. Sú hráči, čo dávajú najavo množstvo negativity a na druhú stranu sú tu hráči s ktorými sa zabavíme a užijeme si super hru, aj keď možno výsledky nestoja zato. (smiech)

 

Koľko rokov sa už venuješ FootGolfu?

V roku 2017 som odohrala jeden turnaj, no moja prvá sezóna bola až nasledujúca v roku 2018. Takže teraz to je 4tý rok.

 

Ako vnímaš tento šport z globálneho hľadiska. Ide ti viac o zábavu a relax alebo sa vieš do toho aj poriadne oprieť a niekedy si aj poriadne zanadávať? (smiech)

Na turnaje nastupujem s tým, že chcem ukázať môj najlepší výkon, no nikdy som to nebrala až tak vážne. Myslím si, že bez zábavy by to nebolo to pravé orechové. A v tomto som veľmi zaujímavá osobnosť, keďže moje najhoršie vyslovené slová boli „do kelu“. Aj keď možno na jednej jamke si pokazím celé skóre, poviem si, že začínam na ďalšej jamke odznova a hrám s kľudom. No tieto situácie sa snažím eliminovať.

A samozrejme popri škole sa teším na víkendový turnaj, ktorý beriem ako príjemný relax a zábavu.

 

Je to časovo náročné v podstate skoro každý víkend cestovať po Slovensku a hrať na rôznych turnajoch?

Tak toto mi vôbec nerobí problém, keďže som z futbalu na takéto veci naučená odmalička. Ale vždy sa teším na tieto výlety a najmä spoznávanie nových ihrísk, jamiek a nových ľudí.

 

Ako to je so zahraničnými turnajmi? Máš čas a chuť zapájať sa do turnajov aj na medzinárovnej úrovni?

Samozrejme na zahraničné turnaje sa vždy teším a keď mám voľný čas, tak sa ich aj s potešením zúčastňujem.  Sú to nové príležitosti nadobudnúť herné skúsenosti, keďže sú tu aj odlišné podmienky. Tie ihriská sú niektoré tak nádherne pripravené, že sa teším už len z toho, že tam môžem byť. Na týchto turnajoch spoznávam mnoho zaujímavých ľudí no vytváram si aj úžasné spomienky, najmä keď sme partia Slovákov pokope.                                                                                                                                           

 

Ako hodnotíš úroveň FootGolfu v našej krajine? Skús nám napísať teda najmä pozitíva a následne možno aj nejaké negatíva, že v čom by sme sa na Slovensku mohli zlepšiť?

Myslím si, že členovia našej asociácie sa úžasne starajú o úroveň, ktorá sa neustále zvyšuje. Na to, že tento šport ešte nie je tak podporovaný ako by sme si možno želali, sú tieto turnaje na veľmi dobrej úrovni. Taktiež majitelia ihrísk sa o nich čoraz viac starajú a je vidieť, že aj footgolfisti majú na týchto ihriskách miesto. To, že footgolf tu stále napreduje môžeme vidieť aj v tom, že sa vytvorilo ďalšie nové ihrisko či to, že sa v našej krajine uskutoční najväčší turnaj svetového formátu. Veľká škoda je, že sa už FootGolf nehrá na ihrisku v Malackách. Je to ihrisko, ktoré je najbližšie môjmu domu takže by som tam chodila určite často.

 

Ako vidíš budúcnosť FootGolfu na Slovensku? Myslíš si, že v budúcnosti by sa z tohto športu mohlo stať takpovediac čisto profesionálne odvetvie? Alebo to skôr vidíš v smere, že to bude hráčov a hráčky ťahať na ihriská viac pre zábavu a oddych.

Fúuu. Tak nanešťastie do budúcnosti nevidím ale toto je vo hviezdach. Myslím si, že táto doba stále napreduje a nič nie je nemožné. Každopádne keby sa tak stalo tak budem veľmi rada. No zatiaľ footgolf vnímam ako zábavu a možné odreagovanie sa. Veľa futbalových klubov zahrnuli footgolf práve do tréningového procesu ako formu určitej aktívnej regenerácie. Aj keď taký futbalista možno nikdy nepríde na turnaj, je dobré že je na tom ihrisku a užíva si tento šport.

 

Je FootGolf finančne náročný?

Medzinárodné turnaje by som považovala za finančne náročné. Taký výlet zahŕňa viac vecí cez cestovanie (letenky, benzín), ubytovanie, vyššie štartovné... Napríklad mne ako študentke to nebolo najľahšie. Našťastie mám podporu od klubu, ktorý mi v tomto pomáha. Ale našťastie nie je tento šport ako golf. Ešte by som spomenula, že aj ceny kvalitných nových lôpt nie sú zrovna najnižšie. Akoby povedal môj sused, nie je to drahý šport, len ja málo zarábam. (smiech)

 

Čo je podľa teba na FootGolfe najlepšie resp. najkrajšie ?

Za najkrajšie by som považovala to, ako sa navzájom ako hráči podporujeme. Sme niekedy ako taká veľká rodina. Tešíme alebo konkrétne ja sa teším z úspechu spoluhráčov častokrát viac ako zo svojho úspechu.

 

A teraz naopak, čo je najťažšie a najhoršie?

Keď vidím sklamanie v očiach ľudí, ktorí mi verili.

 

Vedela by si nám prezradiť tvoje najsilnejšie herné stránky?

U mňa by to mohla byť moja koncentrácia, odvaha, optimizmus a cit pre loptu.

 

A tak teda, v čom by si sa chcela po hernej stránke zlepšiť?

Chcela by som byť viac pracovitá, že by som aj konečne začala trénovať, lebo som mala bohužiaľ iné priority.. A týmto zlepšiť svoj herný výkon. A taktiež by som sa chcela zlepšiť v dávaní svojich športových emócií najavo aj počas hry.

 

Bývaš počas hry nervózna alebo to máš, ako sa hovorí, „na háku“ ? (smiech)

Toto som si na sebe všimla, že nervózna bývam vtedy, keď je niekoľko dňový turnaj a do ďalšieho dňa nastupujem ako líderka a toto miesto si chcem aj udržať. Ešte som sa zatiaľ nenaučila s tým pocitom rýchlo vysporiadať. Ale na naše turnaje nastupujem v kľude s dobrým pocitom a snahou dať zo seba maximum, keďže sa niekedy chcem porovnávať aj s mužskými výkonmi. A ešte by som sem rada spomenula majstrovstvá Európy, kde som bola nervózna už pri vystúpení z auta.

 

Aké su tvoje doposiaľ najkrajšie FootGolfové zážitky?

Mám to šťastie, že týchto úžasných zážitkov mám viacero. Cez spievanie a tancovanie SweetCaroline na Balatóne cez súťaže v Taliansku alebo teambuildingy v tatrách... Za taký významný, ktorý sa mi prvý vynorí v hlave je nedávny zážitok, keď som vyhrala v Turecku turnaj a naši hráči mi urobili krásnu uličku na pódium. A rovno s tým aj spojím pre mňa najemotívnejší zážitok z majstrovstiev Európy kde naši chalani obhájili bronz <3

A môj kamarát Iginko skončil jeden kop pod bedňou víťazov – vtedy mi išli slzičky.

 

Máš aj nejaké konkrétnejšie ciele kam by si to s FootGolfom chcela dotiahnuť v budúcnosti?

Tak chcela by som byť jedného dňa jedna z najlepších. Alebo už som dlhšie rozmýšľala ako tento šport dotiahnuť na moju školu, že by sa mohol aj vyučovať. (Alebo ja ako budúca učiteľka by som ho mohla mať na starosti) (smiech)

 

Odporúčila by si tento šport aj ďalším dámam resp. ženám, ktoré by chceli skúsiť neičo nové, zábavnejšie a tak isto aj súťaživejšie?

Určite by som ho odporučila ako druh relaxu a zábavy v jednom. Či už športovkyni alebo nešportovkyni v tomto športe sa dá krásne spojiť prechádzka s pohybom či vyventilovať sa a odbúrať nervy.

 

Nie je tajomstvom, že už o pár týždňov resp. dní to vypukne. Máme na mysli Slovak FootGolf Open 2022 Major. Ako sa pripravuješ na túto veľkolepú udalosť?

Zatiaľ tým, že som bola časovo nútená sa venovať škole, som nemala dostatočný čas na nejakú prípravu. Dokonca som aj zabudla že je to už tak skoro. Ale určite si urobím pár tréningov doma na ihrisku či na footgolfovom ihrisku. A deň pred turnajom si prejdem všetky jamky podrobnejšie, aby som vedela čo ma čaká. Ihrisko vyzerá byť zatiaľ nádherne pripravené tak uvidíme či aj výkony budú tomu hodné.

 

Aký je tvoj cieľ na tomto „Major“ turnaji?

Ukázať čo vo mne je a samozrejme umiestniť sa čo najvyššie. Musíme ukázať svetu, že slovenskí hráči a hráčky sú elitou.

 

Čo by si možno odkázala na záver všetkým FootGolfovým priaznivcom, fanúšikom, hráčom a hráčkam?

Našich fanúšikov pozdravujem. (úsmev) Dúfam, že nás budú aj naďalej podporovať a sledovať. Ak by mali čas a chuť tak sú určite pozvaní na naše turnaje, či už je to práve spomínaný Major – Slovak Open, aby aj oni nasali tú atmosféru. Určite by si tento šport mali vyskúšať. Je to úžasný relax pre celé rodiny. A našim hráčom a hráčkam prajem veľa šťastia a čo najmenej kopov na našich ďalších turnajoch a najmä Slovak Open-e.

 

Našej reprezentantke ĎAKUJEME za rozhovor a držíme jej palce v ďalšej FootGolfovej kariére. Ostatným ešte na záver nášho sumáru pripomenieme, že zhruba o týždeň nás čaká veľkolepý turnaj Slovak Open 2022 Major. Všetko takpovediac odštartuje oficiálnou tlačovou konferenciou o 15:00 v kaštieli v Bernolákove v Black River Golf Resort. Všetci ste pozvaní a samozrejme bude pre Vás pripravené aj občerstvenie.

 

FootGolfový sumár sa končí ale o týždeň sme tu opäť pre Vás.    

Ďalšie novinky

16.5.2022 FOOTGOLFOVÝ SUMÁR 19. TÝŽDŇA

Tak a je to tu. Niečo nové začína ... niečo nové prichádza.

21.3.2021 OZNAM - NOVÁ SEZÓNA 2021 - ŠTART ODLOŽENÝ

Na základe aktuálne situácie ohľadom covid-19 oznamujeme, že sa plánovaný štart novej sezóny 2021, sa o dkladá na zatiaľ neupresnený termín.

Hlavní partneri

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Základné informácie

História footgolfu na Slovensku sa datuje od 21.2.2014, keď vznikla Slovenská FootGolfová Asociácia o.z. (SFGA), ktorá sa v tom istom roku stala členom Medzinárodnej svetovej federácie pre footgolf - Federation for International FootGolf (FIFG), ktorá zastrešuje takmer štyridsať krajín z celého sveta.

Dôležité odkazy

Federation for International FootGolf logo gScore logo

Dôležité projekty


World Tour Slovak Open

Nájdete nás na sociálních sieťach

SFGA na Facebook