Úvodná strana Novinky Ohliadnutie sa za FootGolfovým rokom 2022

Detail novinky

9.1.2023

Ohliadnutie sa za FootGolfovým rokom 2022

FootGolfový rok 2022 bol z Európskeho a Svetového hľadiska kvalifikačným rokom na 4. Majstrovstvá sveta, ktoré sa budú konať na prelome mája a júna 2023 v Americkom Orlande, na Floride. V roku 2022 bol kladený dôraz hlavne na rozvoj FootGolfu na Slovensku a získavanie skúseností našej širšej členskej základne na medzinárodných turnajoch.

- Finále klubov match play

Slovenská FootGolfová Tour 2022 sa hrala na osem kôl na 18-jamkových ihriskách. Do výsledkovej listiny sa započítavalo šesť najlepších výsledkov, k nim sa pridali dva najlepšie výsledky zo Slovenského FootGolfového Pohára a tri výsledky z medzinárodných turnajov FIFG organizovanými na Slovensku (Slovak Open 1000 + 2 turnaje FIFG 250). Hráči bojovali o tituly v celkovo šiestich kategóriách.

Po skvelej sezóne na medzinárodnom fóre si titul absolútneho majstra Slovenska po prvý krát vybojoval zahraničný hráč zo Slovenského klubu FG Spartak Trnava, bývalý český futbalista Josef Němec. Od 1.1.2023 sa z neho stal naturalizovaný hráč Slovenského národného tímu a bude tak hájiť naše farby na Majstrovstvách sveta v Orlande, tak v mužskej súťaži jednotlivcov ako aj v súťaži tímov krajín. V kategórii mužov ovládol súťaž už spomínaný Josef Němec. V kategórii seniori (muži nad 45 rokov) zvíťazil Branislav Thron z klubu 1. SFGK Carpathians Slovakia, ktorý bol tiež štvrtý v celkovej kategórii Absolut. Medzi ženami sa po prvý krát teší z titulu Majsterky Slovenska Lucia Čermáková, hrajúca za Maďarský klub UTE. Takisto aj v ďalších kategóriách máme premiérových víťazov: Juniori do 16 rokov - Matúš Dúbravka (1. SFGK Carpathians Slovakia), Amatéri - Andrej Gurovič (FG Spartak Trnava), Seniori nad 55 rokov Štefan Blahovec (Footgolf Senec). Víťazom tímovej súťaže klubov v hre match play na jamky sa stal klub FG Spartak Trnava.

AMATÉRI: 1. Andrej Gurovič, 2. Marek Tábora, 3. Viktor Žákovič

KLUBY: 1. FG Spartak Trnava, 2. Footgolf club Skalica, 3. 1. SFGK Carpathians Slovakia

Slovenský FootGolfový Pohár 2022 sa skladal zo štyroch kôl, ktoré sa hrali na 9-jamkových ihriskách, kde hráči vždy odohrali dve kolá – čiže 18 jamiek. Túto súťaž ovládol Michal Dian (FG Spartak Trnava), ktorý dominoval v kategóriách Absolut a muži. Medzi seniormi 45+ zvíťazil Marek Vittek, medzi ženami Silvia Záhradníčková (FG Skalica), medzi juniormi do 16 rokov Matúš Dúbravka (1. SFGK Carpathians Slovakia), medzi amatérmi Jakub Lacko a medzi seniormi 55+ Štefan Blahovec (Footgolf Senec)

Výsledky Slovenského FootGolfového Pohára 2022 podľa kategórií:

ABSOLUT: 1. Michal Dian, 2. Josef Němec, 3. Martin Šimončič

MUŽI: 1. Michal Dian, 2. Josef Němec, 3. Martin Šimončič

ŽENY: 1. Silvia Záhradníčková, 2. Danka Bomgalová, 3. Lucia Čermáková,

SENIORI 45+: 1. Marek Vittek, 2. Igor Gabriš, 3. Igor Šimončič

JUNIORI do 16: 1. Matúš Dúbravka, 2. Alex Pochyba, 3. Filip Kluka

V súťaži O Pohár prezidenta SFGA zvíťazil Dušan Vangel, ktorý vo finále porazil tímového kolegu Michala Diana z klubu FG Spartak Trnava.

Začiatkom júna sa na ihrisku Black River v Bernolákove konal najvyššie bodovaný medzinárodný turnaj World Tour - MAJOR FIFG 1000. Bol to zároveň 8. ročník Slovak FootGolf Open za účasti viac ako dvesto hráčov. Zavítala k nám takmer kompletná svetová špička a zároveň najlepší footgolfisti sveta. V kategóriách Absolut a muži zvíťazil Maďarský reprezentant Bence Bacskai pred výborne hrajúcim Josefom Němcom (ČR/SR) a Benom Clarkom z Veľkej Británie.  V senioroch 45+ zvíťazil Holanďan Michael Willkes Jr., pred historicky prvým majstrom sveta z roku 2012, Bélom Lengyelom z Maďarska a trojicou Slovenských reprezentantov: Jozef Mráz, Marek Vittek a Branislav Thron. Medzi ženami zvíťazila domáca hráčka Rebeka Režná pred Luciou Čermákovou a Susanne Berg z Nórska. Slovensko si pripísalo prvenstvo v súťaži tímov.

Na Slovensku prebehli aj dva ďalšie medzinárodné turnaje FIFG 250 v Šuranoch a v Skalici. Na oboch turnajoch sme mali v jednotlivých kategóriách rovnakých víťazov a to: Absolut a muži Josef Němec, seniori Branislav Thron a ženy Lucia Čermáková.

Okrem najvyšších Slovenských súťaží sa rozbehli aj regionálne, klubové a miestne súťaže, ktoré organizujú kluby v spolupráci so SFGA. V Bratislavskom kraji to bol 2. ročník súťaže Karpatská regionálna footgolfová liga / Carpathians Regional FootGolf Liga, ktorú na ihrisku v Bernolákove organizoval 1. SFGK Carpathians Slovakia (víťaz Matej Svítek).

V Trnavskom kraji sa organizovali súťaže v Trnave a Skalici. V Trnave prebiehalo niekoľko súťaží: Footgolfový klub Trnava organizoval 5. ročník súťaže Trnavská FootGolfová Liga (víťaz Peter Klačo), Footgolfový klub Senec zorganizoval súťaž UNIFHARMA FootGolf Unique League (víťaz Igor Haluzický). Footgolf Senec tiež zorganizoval medzinárodný turnaj juniorov pod názvom 3. ročník JUNIOR FootGolf Cup. V Skalici prebiehali miestne súťaže počas leta to bola Hakuna Matata  a v zime Pura Vida (víťaz oboch súťaži sa stal domáci  Matúš Vido), ktoré organizoval Footgolf club Skalica. Ďalšie miestne turnaje prebiehali na ihriskách Hrubá Borša, Šurany a Koš.

V septembri prebehol v Holandsku aj historicky prvý turnaj MASTERS bodovaný FIFG 1500, na ktorom bolo Slovensko najúspešnejšou krajinou vôbec, keď vyhralo všetky kategórie: Absolut a muži Martin Šimončič, seniori Marek Vittek a ženy Lucia Čemáková, v doplnkovej súťaží dvojíc Ján Kozák - Tomáš Bartko.

Slováci sa nestratili ani vo Svetovom a Európskom rebríčku za rok 2022.

V renkingu Absolut mužov World Tour 2022 sa umiestnili najlepšie títo slovenskí hráči: 6. Tomáš Bartko, 10. Marek Vittek, 11. Ján Kozák, 12. Martin Šimončič. Medzi seniormi 45+ bol na celkovom 2. mieste Marek Vittek. V kategórii ženy boli v prvej desiatke: 2. Lucia Čermáková, 3. Rebeka Režná a 8. Klaudia Nemcová. Medzi ženami seniorkami zabodovala Silvia Záhradníčková na 7. mieste.

V EuroFootGolf Tour 2022 medzi Absolut mužmi bol prvý Josef Němec, 5. Tomáš Bartko, 9. Ján Kozák a 12. Juraj Gubáni. Medzi seniormi boli najlepšie umiestnenými Slovákmi: 2. Marek Vittek, 8. Branislav Thron, 13. Jozef Mráz. Medzi ženami: 1. Lucia Čermáková, 2. Rebeka Režná, 7. Klaudia Nemcová a medzi ženami seniorkami 6. Silvia Záhradníčková.

SFGA a naši hráči svojou početnou účasťou na medzinárodných turnajoch podporujú rozvíjajúce  sa footgolfové krajiny v blízkom i ďalekom okolí. Pravidelne sa vo veľkom počte hráčov zúčastňujeme turnajov FIFG 250 a 500 v Česku, Slovinsku, Maďarsku, či Turecku. V roku 2022 po prvý krát konal turnaj hodnoty FIFG 250 v Poľsku. V novej sezóne pribudnú turnaje v ďalších krajinách ako napr. Nemecko. Footgolf celosvetovo napreduje a rozvíja sa o čom svedčí aj zvyšujúci sa záujem médií o tento šport. Nás teší zväčšujúca sa hráčska základňa u nás a veríme, že so správnym prístupom a našou tvrdou prácou bude tento trend pokračovať i naďalej.