Kontakt Jazyk SK
Úvodná strana Novinky Andrej Ivan prvý slovenský víťaz footgolfového majora, vyhral French FootGolf Open pri Paríži vo Francúzsku

Detail novinky

16.7.2023

Slovenský footgolfový reprezentant Andrej Ivan počas uplynulého víkendu zvíťazil ako vôbec prvý slovenský hráč footgolfu na najvyššie bodovanom medzinárodnom turnaji, na 9. ročníku French FootGolf Open FIFG MAJOR 1000 na dvoch ihriskách Woods a Platini pri Paríži vo Francúzsku za účasti dvoch stoviek hráčov. Turnajov FIFG Major 1000 je v kalendárnom roku 2023 iba 6, z toho tri v Európe a tradične vo Francúzsku.

Andrej Ivan bol po prvých dvoch kolách v piatok a sobotu s výsledkami 66 a 63 kopov (spolu -13) vo finálovej štvorici so stratou 5 kopy na vedúcu dvojicu. V nedeľnom finále sa na posledných troch jamkách nakoniec s výsledkom 64 na neho dotiahol pred ostatnými hráčmi, obaja s výsledkom -21. Vo finálovom rozstrele na tri jamky si Andrej Ivan na prvej jamke vytvoril náskok dvoch kopov a udržal vedenie do poslednej jamky. Okrem toho získal ocenenie pre najlepšieho nováčika Rookie na French Open 2023. Andrej Ivan tak ako bronzový medailista Slovenska  v tímovej súťaži z majstrovstiev sveta 2023 v Orlande na prelome mája a júna, potrvrdil svoje postavenie, keď aj v individuálnej súťaži na MS, kde bol na 23. mieste najlepším Slovákom.

Slovensko malo šancu na umiestnenie na pódiu aj v ďalších dvoch kategóriách, seniori - muži nad 45 rokov a ženy. V kategórii seniori - muži nad 45 rokov si po rozstrele vybojoval 3. miesto tímový seniorsky vicemajster sveta z Orlanad 2023 Marek Vittek. Medzi ženami siahala na pódium individuálna majsterka sveta a tímová vicemajsterka sveta 2023 Lucia Čermáková, ktoré jej však ušlo po roztrele a skončila na 4. mieste za tromi domácimi hráčkami z Francúzska.

Víťazstvo na French FootGolf Open sa vo svete footgolfu považuje za jedno z najprestížnejších, keďže ide o dlhodo tradičný turnaj, k tomu Francúzsko je dvojnásobným tímovým footgolfovým majstrom sveta 2018 a 2023 a trojnásobným vicemajstrom Európy.  Turnaja sa zúčastnila tento rok sedmička slovenských medailistov z MS 2023 Lucia Čermáková, Klaudia Nemcová, Marek Vittek, Ján Holič, Tomáš Bartko, Daniela Gablovský a Andrej Ivan.

Víťaz French FootGolf Open 2023 Andrej Ivan pre TASR povedal: "Na tothoročnú sezónu som sa dlhodobo pripravoval, čo sa odrazilo v júni na majstrovstvách sveta. Odvtedy stále poctivo trénujem a chodím na turnaje ďalej. Na tento rok som si dal za cieľ absovovať všetky domáce a medzinárodné turnaje po Európe, ktoré budem môcť absolvovať. Na turnajoch v FIFG 500 Slovinsku a FIFG Major 1000 v Taliansku mi unikli dobré umiestnenia na posledných jamkách, v Ptuji v Slovinsku som prehral rozstrel o 3. miesto. Preto som sa chcel vo Francúzsku vyvarovať chýbám a vyhecovať sa. Pri Paríži som hral kvalitne, aj keď bolo niekoľko chýb. Domáci hráči poznajú ihrisko, sú kvalitní a preto majú také dobré výsledky. Po prvom dni som zaostával za najlepšími o pár kopov, ale po druhom kole som na tých medzinárodne najlepších dotiahol. Tretí deň vo finálovom flajte som dostal najlepších Francúzov a hralo sa mi dobre, išiel som si svoje a moji súperi robili chyby na jamkách. Lámalo sa to pred koncom, keď som najlepšieho Francúza dorovnal na 17. jamke. S Florianom Warsemannom sme išli na rozstrel na tri jamky. Keďže som bol na dobrej hracej vlne, Florian cítil tlak. Na prvej jamke som hneď získal mínus dva a on par, takže som mal náskok dvoch kopov. Ďalšiu jamku sme dali na rovnako a na poslednej som prehral o jeden, čo v celkovom súčte znamenalo víťazstov pre mňa a pre celé Slovensko, pre našich footgolfistov, aby sa tiež viac motivovali a snažili. Po poslednom kope sa mi triasli kolená ako Lucke Čemákovej v Orlande pri poslednom kope rovnako, takže tie pocity sú nesmierne vzrušujúce a krásne. A najbližšie v lete idem na medzinárodné turnaje do Maďarska, Švédska a Švajčiarska, v októbri na major do Portugalska, a samozrejme domáce turnaje v rámci tour a pohára."

Ďalšie novinky

7.6.2023 MAJSTROVSTVÁ SVETA VO FOOTGOLFE 2023: PO NÁVRATE Z M...

MAJSTROVSTVÁ SVETA VO FOOTGOLFE 2023: PO NÁVRATE Z MS SLOVENSKO SO 4 MEDAILAMI PATRÍ NA NAJUŽŠIU SVETOVÚ ŠPIČKU A TRÓNI EURÓPE

5.6.2023 4. MAJSTROVSTVÁ SVETA VO FOOTGOLFE: SLOVENSKO MÁ 32 NOVÝCH...

MAJSTROVSTVÁ SVETA VO FOOTGOLFE: SLOVENSKO MÁ 32 NOVÝCH MEDAILISTOV A NAJVIAC MEDAILÍ Z TÍMOVÝCH SÚŤAŽÍ, SLOVENSKO JE SVETOVOU FOOTGOLFOVOU VEĽMOCOU