Kontakt Jazyk SK
Úvodná strana Novinky FOOTGOLFOVÝ SUMÁR 21. TÝŽDŇA

Detail novinky

1.6.2022

FOOTGOLFOVÝ SUMÁR č. 21

 

Footgolfová rodina AHOJ.

 

Veríme, že sa máte dobre. Ďalší kalendárny týždeň je za nami a pred nami náš, už môžeme napísať, že tradičný FOOTGOLFOVÝ sumár. Dnes si zrekapitulujeme uplynulý 21. kalendárny týždeň no ešte predtým by sme Vás chceli poprosiť o menšiu láskavosť. Veľmi radi by sme náš milovaný šport posunuli opäť o čosi ďalej resp. vyššie. Tak teda pokiaľ sa Vám páčia naše footgolfové sumarizačné články tak ich „šérujte“, „lajkujte“ alebo pošlite svojím blízkym resp. kamarátom. Naším cieľom je najmä to aby sa náš milovaný footgolf posúval stále vpred. Vopred ĎAKUJEME footgolfová rodina.Tak a teraz náš sumár z 21. kalendárneho týždňa.

 

V dňoch od 20. do 22. mája sa odohral na ihrisku Airport Golf Club Šurany turnaj v rámci Slovenskej a Svetovej FootGolfovej Tour. Naozaj sa bolo na čo pozerať a pokiaľ by ste si chceli pripomenúť výsledky z tohto turnaja, tak neváhajte si pozrieť Footgolfový sumár číslo 20. Okrem iného v ňom nájdete aj rozhovor s Luciou Čermákovou, ktorá je aktuálnou líderkou v kategórii „ženy“ a ktorá nám porozprávala prečo začala s footgolfom a zároveň aj to, ako vníma tento stále mladý ale veľmi nádherný šport.

 

No a v dnešnej časti sme sa rozhodli, že vyspovedáme prezmenu lídra v kategórii „senior 45+“. Je to muž, z ktorého ide veľká pozitívna energia. Muž, ktorý ani zďaleka nevyzerá, že by mal byť súčaťou kategórie nad 45 rokov a to samozrejme myslíme v dobrom. Muž, ktorý je síce v inom športovom odvetví, ale predsa len majstrom sveta. Muž, ktorý v mladom veku hrával futbal, neskôr futsal, hokejbal a napokon aj florbal.

 

Tak teda ... dámy a páni, rozhovor nám tento krát poskytol multi talentovaný športovec a vášnivý footgolfista ... Branislav THRON.

 

ROZHOVOR – Branislav THRON

 

Braňo AHOJ. V prvom rade ti ďakujeme za tvoj čas a ochotu podeliť sa s nami o tvoje nielen footgolfové, ale aj iné športové skúsenosti. Začnime tradičnou otázkou ... ako sa máš v dnešnom uponáhlanom a divokom svete?

Ahoj. Mám sa celkom fajn. Hlavne zdravotne je to oukej a to je to najdôležitejšie.

 

Prepáč nám ale musíme sa ťa to opýtať.. ako to robíš, že vyzeráš oveľa mladšie? Nemáš náhodou zamenené doklady alebo nejakým zázrakom upravené s vyšším vekom? (úsmev)

(smiech) Tak toto netuším ale dúfam, že sa to ešte dlho nezlomí. (úsmev) Ale je to asi tým, že sa stretávam s mladšími ľudmi a hlavne, že stále športujem, keď sa dá.

 

Aké je teda tvoje tajomstvo? Vďaka čomu vyzeráš mladšie? Poraď nám prosím ťa. (úsmev)

Tajomstvo mojej kuchyne. (úsmev)

 

Oukej ďakujeme. Poďme ďalej... Čomu sa aktuálne venuješ? Rodina, práca, FootGolf?

Áno, tak práca je na prvom mieste lebo je to zdroj môjho príjmu no a samozrejme, že aj rodina. Potom je tu pre mňa vo veľkej miere šport. No a momentálne sa rozbehla footgolfova sezóna a teda čo sa týka športu, footgolf je pre mňa číslo jeden.

 

Je o tebe verejne známe, že si multi talentovaný športovec. Tak teda v akom odvetví a kde si začínal so športom?

Začínal som s futbalom v Slovane Bratislava, kde som hrával až do staršieho dorastu.  

 

Neskôr si, ako sa hovorí pepadol hokejbalu.. prečo práve tomu športu?

Áno, už pri futbale som tento šport hrával na sídlisku s chalanmi a neskôr sa to začalo organizovať súťažne a cítil som v tom talent, tak som sa tomu začal venovať a následne už v 16 rokoch som hral extraligu dospelých. A prečo som prepadol tomuto športu? Ja neskutočne milujem ľadový hokej, ale na ten už nebol vek, tak mi hokejbal prišiel ako dobrá náhrada.

 

Stal si sa aj majstrom sveta v hokejbale. Skús nám priblížiť aké to bolo.

Áno v hokejbale som dosiahol všetko. Bol som na piatich svetových šampionátoch a vždy sme priniesli nejký cenný kov. Okrem iného som nazbieral aj nejaké individuálne ocenenia. Najviac si asi vážim MVP na MS v Pittsburghu v roku 2005. No a štyri krát som sa stal aj najlepším hokejbalistom roka na Slovensku.

 

Je to tvoj doteraz najväčší športový úspech?

Asi áno, aj keď si veľmi vážim aj dvanásť titulov majstra Slovenska.

 

Wau.. ako sa hovorí klobúk dole! No poďme na footgolf. Prosím ťa, prezraď nám, ako si sa dostal k tomuto stále mladému a zároveň krásnemu športu?

Jedného dňa ma oslovil Tomáš Kikuš či si nejdem s nimi zahrať footgolf. Klasicka moja otázka bola... že čo to je? Tak mi to vysvetlil a ešte s Jankom Kozákom ma zobrali do Malaciek. Po prvej hre som vedel, že je to hra pre mňa. Bolo to tuším na jeseň v roku 2016.

 

Čo ťa na tomto stále ešte mladom športe uchvátilo najviac? Kedy a najmä prečo si sa zamiloval do footgolfu?

Najviac asi to, že je to individuálny šport a hnevať sa môžem len sám na seba. Postupom času ma uchvátilo aj to, že to hráme na krásnych miestach po celom svete. No a zamiloval som sa do tohto športu naozaj v prvý moment. Ako som už spomínal v Malackách.

 

Koľko rokov sa už venuješ FootGolfu?

Myslím, že to bude šesť rokov.

 

Ako vnímaš tento šport z globálneho hľadiska. Berieš to ako relax alebo si poriadne súťaživý?

Beriem to aj aj. Ale na druhej strane som veľmi súťaživý a neviem prehrávať a práve footgolfu vďačím za to, že sa musím zmieriť aj s prehrami a horšími výsledkami lebo to hrá veľa dobrých hráčov. Ale asi to už bude aj vekom. (úsmev)

 

Je to časovo náročné v podstate skoro každý víkend cestovať po Slovensku a hrať na rôznych turnajoch?

No keďže ja som bol cez víkendy zvyknutý chodiť po Slovensku a hrávať zápasy, tak som len zmenil šport.

 

Ako to je so zahraničnými turnajmi? Máš čas a chuť zapájať sa do turnajov aj na medzinárovnej úrovni?

Áno, keď sa dá tak rád idem aj do zahraničia a spoznávam nové ihriská a golfové rezorty. No a hlavne sa chcem porovnávať aj so zahraničnými hráčmi.                                                                                                                                          

 

Ako hodnotíš úroveň footgolfu v našej krajine? Skús nám napísať teda najmä pozitíva a následne možno aj nejaké negatíva, že v čom by sme sa na Slovensku mohli zlepšiť?

Osobne si myslím, že u nás je úroveň footgolfu veľmi vysoká. Najmä čo sa týka hráčov a celkovo organizácie. Jediné čo by som trošku zlepšil je medializácia, ale chápem aj to, že pre televízie sú prvoradé iné športy a tam my zatiaľ nepatríme.

 

Ako vidíš budúcnosť footgolfu na Slovensku? Myslíš si, že v budúcnosti by sa z tohto športu mohlo stať takpovediac čisto profesionálne odvetvie? Alebo to skôr vidíš v smere, že to bude hráčov a hráčky ťahať na ihriská viac pre zábavu a oddych.

Fuuuu tak toto nedokážem zhodnotiť, aj ked by som si veľmi prial, aby to profesionálne bolo. Aj hokejbal je tu už dlho. V tomto športe sme získali titul majstra sveta 5 krát, čo sa rovná najúspešnejšiemu kolektívnemu športu na Slovensku a predsa je to stále len amatérsky šport. Veľmi dôležitý faktor je najmä ten, aby bol daný šport uznaný ako olympíjsky a potom sa to môže zmeniť. Myslím si, že každý jeden šport sa dá hrať aj vrcholovo aj pre zábavu.

 

Je footgolf finančne náročný?

Myslím si, že v dnešnej dobe áno.

 

Čo je podľa teba na footgolfe najlepšie resp. najkrajšie ?

Pohyb v prírode a relax v pekných golfových rezortoch.

 

A teraz naopak, čo je najťažšie a najhoršie?

Keď si premietam v hlave svoj zlý vykon. (smiech)

 

Vedel by si nám prezradiť tvoje najsilnejšie herné stránky?

Tak ja mám vždy silnú prípravu na každý jeden turnaj. (smiech) Ale nie… asi to, že mám stále dobrú fyzickú kondiciu.

 

A tak teda, v čom by si sa chcel po hernej stránke zlepšiť?

U mňa je to skôr tak, že sa stále zdokonalujem po mentálnej stránke na ihrisku. Následne sa od toho odvíja aj tá hra a samozrejme, ak sa mi vyhýbajú zranenia je to vždy skvelé.

 

Bývaš počas hry nervózny alebo skôr si flegmatik ?

Nervózny už nie, ale ani flegmatik nie som. Snažím sa byť stále skôr nad vecou a nedávať sa pod tlak.

 

Aké su tvoje doposiaľ najkrajšie footgolfové zážitky?

Moje prvé „prize money“ a dva bronzové kovy z majstrovstiev Európy.

 

Máš aj nejaké konkrétnejšie ciele kam by si to s footgolfom chcel dotiahnuť v budúcnosti?

Ciele mám vždy tie krátkodobé ... v aktuálnych sezónach a daných turnajoch. Samozrejme ale aj to, že chcem byť čo najlepší.

 

Odporúčil by si tento šport aj ďalším ? Ak áno tak prečo?

Určite áno lebo je to pekný, čistý šport a hlavne neskutočne súťaživý.

 

Na dvere klope Slovak FootGolf Open 2022 Major. Trénuješ resp. pripravuješ sa?

Áno trenujem, ale momentálne všetko nesmerujem len na footgolf, keďže si ešte doliečujem zlomený prst na nohe.

 

Aký je tvoj cieľ na tomto „Major“ turnaji?

Ak mám byť uprimný, tak chcem byť v mojej kategórií na pódiu a samozrejme byť čo najlepší… uvidime. (úsmev)

 

A možno ešte jedna otázka na záver... myslíš si, že by si sa raz mohol stať majstrom sveta aj vo footgolfe?

No budem o tom snívať a uvidime, či sa to podarí. (úsmev)

 

Čo by si možno odkázal na záver všetkým footgolfovým priaznivcom, fanúšikom, hráčom a hráčkam?

Že nech si vážime každý jeden deň, čo sme tu a život si treba užiť, pokial sme tu … a hlavne nech sme všetci zdraví ... aj keď to znie ako „klišé“ ... ale myslím to vážne, MIER. (úsmev)

 

Branislavovi THRONOVI ĎAKUJEM za rozhovor a držíme mu palce v ďalších footgolfových krokoch. Veríme, že sa možno aj v tomto športe raz stane majstrom sveta. Braňo ĎAKUJEME !

 

Footgolfový sumár sa končí ale o týždeň sme tu opäť pre Vás. Budeme v ňom rekapitulovať Slovak Open 2022 Major! Naozaj sa načo máme tešiť.

 

AHOJTE            

Ďalšie novinky

27.5.2022 FOOTGOLFOVÝ SUMÁR 20. TÝŽDŇA

Tak a sme tu opäť. Týždeň ubehol ako voda čo znamená, že si ho zrekapitulujeme v sumáre číslo 20.

16.5.2022 FOOTGOLFOVÝ SUMÁR 19. TÝŽDŇA

Tak a je to tu. Niečo nové začína ... niečo nové prichádza.

Hlavní partneri

Gaudio, s.r.o. gScore Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Základné informácie

História footgolfu na Slovensku sa datuje od 21.2.2014, keď vznikla Slovenská FootGolfová Asociácia o.z. (SFGA), ktorá sa v tom istom roku stala členom Medzinárodnej svetovej federácie pre footgolf - Federation for International FootGolf (FIFG), ktorá zastrešuje takmer štyridsať krajín z celého sveta.

Dôležité odkazy

Federation for International FootGolf logo gScore logo

Dôležité projekty


World Tour Slovak Open

Nájdete nás na sociálních sieťach

SFGA na Facebook