Kontakt Jazyk SK
Úvodná strana Novinky Historický úspech slovenského Footgolfu

Detail novinky

2.10.2022

Footgolfová rodina AHOJ.

Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Slovensko ovládlo najväčší medzinárodný footgolfový turnaj THE MASTERS 2022 V Holandsku.

Pod hlavičkou Slovenskej FootGolfovej Asociácie ovládla výprava footgolfovej reprezentácie Slovenska historicky prvý a najväčší medzinárodný turnaj THE MASTERS 2022! Prvý ročník turnaja MASTERS, ktorý sa uskutočnil od 30. septembra do 2.októrba v juhoholandskom Brunssummerheide bol bodovaný ako 1500 v rámci svetového renkingu FIFG (Federation of International FootGolf). Zúčastnili sa na ňom najlepší footgolfisti z celého sveta ... no na konci dňa ... všetky kategórie ovládli hráči zo Slovenska.


Kategóriu absolut a mužov ovládol aktuálne šiesty hráč sveta z uplynulých majstrovstiev sveta 2018 Martin Šimončič. Okrem iného sa Martinovi podarilo v kategórii dvojíc skončiť spoločne s Marekom Vittekom na druhom mieste. Práve preto sme sa rozhodli, že ho vyspovedáme v našom článku ako prvého. Poďme na to.

Martin samozrejme v prvom rade gratulujeme k famóznemu úspechu. Kam radíte vo svojej footgolfovej kariére toto víťazstvo?

Ďakujem pekne. Toto víťazstvo patrí určite spolu so 6. miestom na Majstrovstvách sveta k najväčším individuálnym úspechom.

Už ste to aj stihli osláviť? (úsmev)

Mám už za sebou tri oslavy. V práci, s rodinou a s kamarátmi, takže to už bude treba aj brzdiť, keďže sezóna ešte neskončila. (úsmev)

Kedy počas turnaja ste si začali pomaly uvedomovať, že by ste mohli dokráčať, vo vašom prípade sa prekopať až na prvé miesto?

Víťazstvo som si uvedomil asi až po turnaji, keď som zbadal všetky tie gratulácie na mobile.

Ako vnímate fakt, že na holandskom masters vo všetkých kategóriách skončili na najvyšších priečkach Slováci?

Som za to veľmi rád, že sme konečne ukázali svetu, akú kvalitu u nás máme vo všetkých kategóriách. Doteraz nám to na tých najväčších turnajoch (Majoroch) unikalo, až sme si začínali myslieť, že to s nami asi nie je až také dobré ako si nahovárame. Ale tento turnaj nám ukázal, že patríme k špičke a verím, že sme to týmto úspechom zlomili a budeme to dokazovať už pravidelne.

Keď sme pri tom, tak ako sa Vám hralo v kategórii dvojíc, kde ste s Marekom Vittekom získali strieborný stupienok?

Marek bol celý tento turnaj mojim akýmsi footgolfovým učiteľom, takže som veľmi šťastný, že sme našu výbornú chémiu potvrdili výborným výkonom aj v súťaži dvojíc.

Vďaka čomu patrí Slovensko vo svetovom Footgolfe medzi najlepšie krajiny? V čom sme možno iní a lepší?
Myslím si, že hlavne výbornou konkurenciou na domácich turnajoch, čo nás veľmi posúva výkonnostne nahor. Keď si len uvedomíme, že ja som na slovenskej tour snáď dva roky nevyhral turnaj a teraz som víťazom Masters, tak si myslím, že tu tých potenciálnych veľkých víťazov mame viac než dosť.


Kde sa predstavíte najbližšie a aké ciele si dávate v najbližších týždňoch resp. mesiacoch ?
Mame ešte tri slovenské turnaje (tour, 250tka a finále klubov) kde sa určite budem snažiť potvrdiť výkon z Holandska. Plus ma ešte čaká FINAL FOUR prezidentského pohára, čo bude tiež veľká udalosť tak verím, že aj napriek veľkej konkurencii sa ešte nejaký ten úspech podarí dosiahnuť. A z tých dlhodobejších cieľov by som spomenul januárový turnaj v Dubaji a budúcoročné MS v Orlande.

 

Ideme ďalej. V kategórii seniori resp. muži nad 45 rokov sa tešil z prvej priečky Marek Vittek, ktorého sme pochopiteľne tiež vyspovedali.

 

Marek, v prvom rade Vám gratulujeme k fantastickému výkonu na “holandskom masters”. Aké u Vás momentálne prevládajú pocity?

Ďakujem za gratuláciu. Mám veľkú radosť, že sa mi podarilo vyhrať turnaj roka na ktorý som sa veľmi tešil. Som rád, že som potvrdil dobrú formu s ktorou som do Holandska cestoval. Samozrejme víťazstvo je niečo fantastické!

Odohrali ste podľa Vás doteraz váš najlepsí turnaj v rámci Footgolfovej scény?

Samozrejme v konkurencii takmer celej svetovej špičky footgolfu kategórie mužov a seniorov je to môj najcennejší výsledok, keďže sa Masters 1500 hral prvý krát v histórii.

Ktoré z ocenení v Holandsku si možno vážite najviac? Prvé miesto v kategórii seniori, štvrtá priečka v kategórii absolut alebo druhé miesto v kategórii dvojíc?

Súťaž párov má tímového ducha, dohrala sa už v sobotu a druhé miesto v nej s Martinom Šimončičom nás výborne naladilo. Víťazstvo v seniorskej kategórii je spnená túžba a 4. miesto v absolut kategórii, to je úžasná čerešnička na torte (smiech) pri tej účasti hráčov z celého sveta.

Čo hovoríte na to, že Slovensko uplne ovládlo historicky prvý najväčší celosvetovo medzinárodný turnaj THE MASTERS. Nemali z Vás hlavy v smútku aktéri tohto turnaja ? (smiech)

Takýto výrazný úspech našej výpravy asi nikto nečakal ani vo sne. Na druhej strane máme hráčov a hráčky na popredných miestach svetového a európskeho rebríčka a keď sa na Masters v našej výprave podarilo nastaviť úžasne tvorivú atmosféru, tak potom to takto krásne docvaklo. (úsmev) Je to tiež dôkaz, že naše domáce turnaje a naši hráči majú svoju kvalitu.

Vďaka čomu sa slovenský Footgolf presadzuje na svetovej scéne? Mame lepších hráčov alebo to jednoducho malé v krvi?

Ako som už povedal, naše turnaje majú svoju kvalitu, základňa sa rozrastá a konkurencia rastie. Len sa nesmieme uspokojiť.

Čo Vás v rámci footgolfu čaká najbližšie ? Kde sa predstavite?
V najbližších dňoch ma čakajú dva domáce turnaje ktoré rozhodnú o majstrovi SR v senior kategórii a rovnako dúfam, že mi pomôžu bodovo v boji o prvenstvo vo svetovom rebríčku 2022.

 

Tak a teraz už v krátkosti vyspovedáme aj víťazku v kategórii ženy Luciu Čermákovú, ktorá opäť raz potvrdila svoje nesporné kvality a už aj veľké skúsenosti ...

 

Lucia gratulujeme k ďalšiemu úspechu! Ako hodnotite svoj výkon a celkovo „holandský masters”?
Ďakujem veľmi pekne. Tak môj výkon na tomto obrovskom turnaji beriem ako svoje najväčšie víťazstvo vôbec. Všetky dni som bola na seba hrdá, že som to zvládla s čistou hlavou a bez veľkých chýb. Bola to veľmi veľká príležitosť, ktorej som sa chytila. K celkovému turnaju by som sa vyjadrila len tak, že bolo úžasne hrať s tak kvalitnými hračkami a hráčmi z celého sveta. Mala som konečne tú česť hrať proti hráčkam z Japonska či Mexika s ktorými som zatiaľ nemala možnosť hrať. Ďalej som mala možnosť byť s dievčatami, takže sme si vytvorili úžasnú atmosféru aj mimo turnaj.

Slovenský Footgolf prevalcoval konkurenciu na tomto turnaji nevídaným spôsobom. Aj ste to spoločne nejakým spôsobom oslávili?
Je neskutočné aké nádherné výsledky sa nám podarili dosiahnuť vo všetkých kategóriách. Som veľmi hrdá na všetkých. Po turnaji sme sa pomaly „rozpŕchli“. Chlapci cestovali domov, takze veľa priestoru na oslavu sme nemali. Ale všetci sme si pogratulovali a urobili nádherne fotky. Myslím si, že k oslavám týchto víťazstiev sa ešte len dostaneme.

Aka bola nálada medzi Slovákmi počas turnaja? Podporovali ste sa navzájom?
Osobne si myslím že sme si všetci vytvorili veľmi príjemnú atmosféru. Tým, že sme hrali peknú hru od začiatku, nebol priestor na veľkú nervozitu či zlú náladu. Najviac som bola samozrejme s Rebi, kedže sme spolu cestovali a bývali, takže sme sa podporovali či už pred alebo počas hry. Počas turnaja sme neboli s chlapcami veľmi spolu, keďže sme bývali v iných domčekoch a hru sme my ako ženy začínalo ráno a oni až neskôr po nás. Ale pred finálovým hracím dňom sme si všetci popriali šťastie a cítili sme tú podporu navzájom.

Patríme medzi svetovú elitu. V čom sme teda iní a možno lepší oproti ostatným krajinám.
Myslím si, že máme za sebou kvalitnú prípravu vďaka peknému počtu organizovaných turnajov v rôznych podmienkach. Niektorí hráči sa aj individuálne pripravujú a makajú na sebe. Mnohí máme za sebou aj zahraničné turnaje, ktoré nás pripravujú či po fyzickej alebo psychickej stránke na tieto veľké príležitosti, ukázať svoju formu. Ale ako to je u hráčov v iných krajinách to bohužiaľ neviem. V každom prípade výsledky ukazujú jasne... Ako krajina bez pochýb patríme na vrchol footgolfovej komunity.

Ako bude vyzerať váš footgolfovy program do konca kalendárneho roka?
Mám pred sebou posledné kolo footgolfovej tour cez víkend v Skalici a veľkolepý Morghan Cup taktiež na tom istom ihrisku. Tieto dva turnaje absolvujem určite a čo príde potom ešte stále neviem. Možno si už oddýchnem a možno ešte vybehnem na nejaký turnaj do Maďarska. Ale zatiaľ som zameraná na dokončenie našej slovenskej tour, kde mám stále možnosť zabojovať o prvé miesto.

 

Tak a na záver vyspovedáme aj generálneho sekretára SFGA pána Tomáša Bartka, ktorý sa tešil spoločne s Jánom Kozákom mladším z prvenstva v kategórii dvojíc.

 

Pán Bartko, obrovská Gratulacia! Ako sa cítite po historicky najväčšom úspechu slovenského footgolfu na medzinárodnej scéne ?
Ďakujeme. Je to úspech aj nás všetkých. Úprimne som to nečakal, že všetky kategórie dokážeme vyhrať. Aj keď na druhej strane som tajne veril, že hráčsku kvalitu na to na Slovensku máme. A nebojím sa povedať a tvrdiť, že máme každú kategóriu na svetovej úrovni čo aj potvrdíme na MS v Orlande.

Čo bolo kľúčom úspechu? Vďaka čomu ovládli Slováci všetky kategórie na historicky prvom turnaji úrovni masters?
Turnaje na Slovensku majú velkú hráčsku kvalitu a to posúva našich hrácov k lepším výsledkom a tu sa to odzrkadlilo.  Myslím si, že dosť nám pomohla aj dobrá atmosféra v tíme, nakoľko všetci spolu dobre vychádzame a vždy sme jeden druhého podporovali a povzbudzovali.

Aj Vám sa osobne podaril takpovediac husársky kúsok.. spoločne s Jánom Kozakom mladším ste zvíťazili v kategórii dvojíc. Ako veľmi si ceníte toto víťazstvo?
Po vítazstve na „Majori“ v Anglicku s Josefom Nemcom je to druhé vítazstvo vo dvojiciach na veľkom podujatí, z ktorého mam radosť. Som maximalista a beriem len vítazstva. S Jančim sme sa tak aj naladili, že ideme vyhrať. Aj keď nám začiatok nevyšiel podľa predstáv, keďže sme strácali na chalanov po 3 jamkách 3 kopy. No stále sme verili, že to dokážeme otočiť .. napokon sa nám to podarilo a potom sme sa už len zabávali. (úsmev)

Teraz buďte úprimný .. kto zabral pri víťazstve v kategórii dvojíc viac ? Vy alebo Jano Kozák ? (úsmev)
Mali sme vyvážene výkony a dobre sme sa vzájomne dopĺňali. Mne sa podarilo v prvý hrací deň zaznamenať pár „eaglov“ a druhý deň to už Jani udržal.

Mali ste čas osláviť tento úspech? Nemáme namysli len víťazstvo v kategórii dvojíc ale celkovo úspech slovenského footgolfu ?
My sme si oslavu užili už prvý deň pri pokri. (úsmev) Hneď večer ako sme dorazili na miesto... potom sme sa už sústredili na svoje vykony.

Vďaka čomu dokážu Slováci aktuálne konkurovať svetu? Čo robíme inak a možno lepšie ?
Myslím si, že to je tým, že máme naročné súťaže či tour alebo pohár, kde može z top25ky vyhrať turnaj asi každý  a to posúva každeho hráča vpred,keď musí na sebe tvrdo pracovať a brať veci zodpovedne. A ešte aj tým, že sme v top 3 a že máme aj najviac footgolfových ihrísk na svete.

Čo nás čaká najbližšie? Aký je program slovenskej Footgolfovej scény ?
Blíži sa vyvrcholenie celého ročníka tour. Čaká nás FIFG 250 v Skalici a súťaž tímov v Šuranoch. Postupne nás čakajú prípravy aj na nový ročník a MS v Orlande.

 

Dámy a páni, história Footgolfu sa opäť prepisovala.. a to vďaka Slovensku, ktoré opäť raz ukázalo, že sa na mape tohto stále mladého športu nielenže nestratí, ale dokáže byť lídrom vo všetkých kategóriach. Ešte raz obrovská GRATULÁCIA všetkým aktérom.

Ďalšie novinky

12.6.2022 FOOTGOLFOVÝ SUMÁR 22. TÝŽDŇA

Nás pravidelný sumár začína. V tejto časti si zrekapitulujeme týždeň, v ktorom sme si všetci mohli vychutnať Slovak Open 2022 Major.

1.6.2022 FOOTGOLFOVÝ SUMÁR 21. TÝŽDŇA

Footgolfová rodina AHOJ. Veríme, že sa máte dobre. Ďalší kalendárny týždeň je za nami a pred nami náš, už môžeme napísať, že tradičný FOOTGOLFOVÝ sumár.

Hlavní partneri

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

Základné informácie

História footgolfu na Slovensku sa datuje od 21.2.2014, keď vznikla Slovenská FootGolfová Asociácia o.z. (SFGA), ktorá sa v tom istom roku stala členom Medzinárodnej svetovej federácie pre footgolf - Federation for International FootGolf (FIFG), ktorá zastrešuje takmer štyridsať krajín z celého sveta.

Dôležité odkazy

Federation for International FootGolf logo gScore logo

Dôležité projekty


World Tour Slovak Open

Nájdete nás na sociálních sieťach

SFGA na Facebook